Lyhört

Likt min har många lägenheter i vår förening framtagna furugolv. Dessa är INTE orginalgolv som många mäklare försöker briljera med, utan undergolv. Om man tar sig en titt vid trösklarna kan man se att de ofta glipar med några centimeter detta är för att det ”riktiga” golvet är borttaget. Detta resulterar i att det blir ännu mer lyhört i vår redan lyhörda fastighet. Innan ni tar bort golvet bör ni tänka på att ni kan bli skyldiga att lägga nytt golv om lägenhets innehavaren under blir allt för störd. Om ni har undergolv framtagna bör ni tänka på att ljudnivån i lägenheten under kan vara mycket hög. Var därför noga med att inte gå ”tungt” och inte föra höga ljud mellan klockan 22.00-07.00 (föreningens stadga säger att det ska vara tyst mellan dessa klockslag). Det kan också vara bra att tala med den boende under er för att ta reda på hur mycket man hörs. Styrelsen arbetar just nu på att ta fram riktlinjer för hur tvister mellan boenden ska lösas. Slutligen VISA HÄNSYN!!!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *